• ד. יונ 19th, 2024

הטנק שנשרף, העלייה לשער האריות ורגע הפריצה להר הבית: נפתחה התערוכה בגבעת התחמושת

בגבעת התחמושת נפתחה השבוע תערוכה מיוחדת פרי מכחולו של יורם זמוש, מפקד פלוגת הצנחנים הראשונה של חטיבה 55 שהגיעה אל הכותל במלחמת ששת הימים, זמוש צייר את זכרונותיו מהמלחמה. לאירוע הפתיחה שנערך בגבעת התחמושת הגיעו לוחמי גבעת התחמושת, משחררי ירושלים, הרמטכ"ל ושר הבטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון ובמעמד שר התקשורת יועז הנדל.  יורם זמוש "הרגשתי שהציור מרגיע אותי והציור מבטא את הזיכרון מהמלחמה"

הטנק שנשרף, העלייה לשער האריות, רגע הפריצה להר הבית וגם התצפית מהר הזיתים לכיוון הר הבית: יורם זמוש היה מפקד פלוגת הצנחנים של גדוד 55 שהגיע אל הכותל ראשונה, 55 שנים, הוא נצר במוחו את האירועים שלהם היה שותף, אירועים שנחקקו באבן הציונות הישראלית לעולמי עד ולדורי דורות. עכשיו, 55 שנים בדיוק אחרי שחרור הכותל והר הבית יצר זמוש את התערוכה הראשונה שלו, שמוצגת בימים אלו בגבעת התחמושת ותנדוד במקומות שונים בארץ.

התערוכה, ובה עשרות ציורים מתארים את האירועים שזמוש היה שותף להם כאמור, העלייה משער האריות, הר הזיתים, הר הבית, הכותל המערבי בעת השחרור אלו הם רק חלק מעשרות הציורים שצייר זמוש ועומדים כעת בתערוכה, חלק מהתמונות הן מחייו האישיים ואת נופי הילדות החקוקים בזכרונו.

באירוע חגיגי שנערך השבוע בגבעת התחמושת לפתיחת התערוכה במעמד לוחמי ששת הימים וביניהם משחררי ירושלים, לוחמי גבעת התחמושת, אלופים במיל', משה בוגי יעלון, שר התקשורת יועז הנדל בני משפחה ואחרים אמר זמוש כי לפני כשלוש שנים נכדו האהוב נפטר, ואף אחד לא העז להיכנס לחדר שלו, הממוקם בחלק האחורי של הבית.

"קיבלתי החלטה שאני רוצה לצייר את דיוקנו, נכנסתי לשם והתחלתי לצייר אותו. בפעם הראשונה יצא זוועה אבל בפעם השניה זה היה ממש יפה, שם החלטתי שאני רוצה לצייר, זה כבש אותי לחלוטין"

צילום: מרכז המורשת גבעת התחמושת (2)

 זמוש הוסיף : "שנים רבות אני מסיים את הסיורים הליליים שלי בהר הצופים בסמוך לתאטרון ושם יש מצפה, צד האחד שלו למדבר יהודה והרי מואב והצד השני לכל העיר ירושלים וזאת חוויה מדהימה לראות את הזריחה משם, משם ציירתי את הציור הראשון וממנו עברתי לחוויות האישיות שלי מהמלחמה".

השר יועז הנדל שהיה לנציג הממשלה באירוע אמר הודה לזמוש על התערוכה המרגשת וציין כי "הנוכחים כאן גורמים לגעגוע לירושלים של פעם, מגוונת ושכולם מוכנים להילחם למענה, מימין, משמאל, דתיים וחילוניים"

כתרי מעוז, מנכ"ל מרכז המורשת גבעת התחמושת:

"זמוש חברי היקר עשה ועושה כבר שנים ארוכות למען שימור הזיכרון ממלחמת ששת הימים ואיחוד העיר ירושלים.

זמוש מבטא בציורים המדהימים שלו את החוויות האישיות שלו אך גם של רבים מחבריו שלחמו לצידו. התערוכה הזאת היא כבוד גדול עבורנו ועבור כל אחד ואחת שיראה אותה."

אלון ולד חבר הנהלת מרכז המורשת:

"זמוש, שמורשתו וסיפור הדגל המפורסם שקיבל בתחילת הקרבות והניף עם רעיו מעל לכותל, הפכו זה מכבר לחלק מ-DNA הנחלת ההיסטוריה והערכים של מרכז מורשת גבעת התחמושת, הצליח להפתיע אותנו בגדול עם פרץ היצירה שלו.  והתערוכה שהושקה כאן בשמו ובזכותו, מהווה עוד נדבך של עשיה יצירתית בגבעה, עשיה המחויבת לחיפוש מתמיד אחר דרכים וחיבורים אל ליבם, תודעתם ואמונם של בני דור העתיד."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *