• ה. יונ 20th, 2024

סכנת קריסה מיידית לקארדו: משרד ירושלים הקצה 2.5 מלש"ח להצלתו

הקארדו, הרחוב העתיק של ירושלים החוצה את הרובע היהודי בעיר העתיקה, הוא ממצא ארכיאולוגי עתיק שנחשף לאחר מלחמת ששת הימים. הרחוב העתיק כולל שדרת עמודים שנשמרו מימי הכיבוש הרומי בירושלים, קמרונות וקשתות אבן.

לאור חשיבותו ההיסטורית והתיירותית של הקארדו, החברה לפיתוח הרובע היהודי מבצעת באופן תדיר בדיקות ובחינות הנדסיות של הקארדו.

בדו״ח הנדסי מיוחד שהוגש לאחרונה לשר ירושלים ומורשת, זאב אלקין, צוין קיימת סכנת התמוטטות מיידית של רחוב הקארדו המקורה, קיימות התפוררויות אבן וקיים חוסר איזון הנדסי בחלק מהקשתות.

עם קבלת ממצאי הדו״ח, החליט השר אלקין להקצות מיידית 2.5 מלש״ח להצלת הקארדו ושימורו מתקציב משרד ירושלים ומורשת. בשבוע שעבר סייר השר אלקין יחד עם מנכ״ל משרד ירושלים ומורשת, נתנאל איזק, ברובע היהודי בהובלת מנכ״ל החברה לפיתוח הרובע, הרצל בן ארי, שהסביר לשניים על פרויקט השימור של הקארדו ועל התקדמות בניית מעלית הכותל ושחזור בית הכנסת תפארת ישראל, שני פרויקטים משמעותיים שאושרו על ידי השר אלקין. עבודות השימור של הקארדו יחלו בשבועות הקרובים בביצוע החברה לפיתוח הרובע היהודי.

העיר העתיקה

שר הבינוי והשיכון, ירושלים ומורשת, זאב אלקין: ״חשיבותו ההיסטורית של הקארדו ומאות אלפי המבקרים במקום בכל שנה מחייבים את שימורו והצלתו מקריסה. משרד ירושלים ומורשת בראשותי מבצע בימים אלו מהפכת תשתית ותיירות ברובע היהודי בהשקעה של עשרות מיליוני שקלים״.

יעקב שפר, מהנדס ממשרד שפר רונן מהנדסים: ״כבר לפני מס׳ שנים התגלו כשלים הנדסיים וסדקים בעמודי הקארדו. ביצענו בדיקה מיוחדת במבנים הנקראת ״פלאט ג׳ק״, וגילינו שהעמודים ממש בסכנת קריסה. בוצעו מס׳ עבודות נקודתיות, אך בסקר שביצענו לאחרונה גילינו החמרה משמעותית במצב העמודים והקמרונות באתר. התוכנית כרגע היא להחליף חלק מהאבנים הסדוקות ולהזריק חומרי ייצוב לקמרונות. בנוסף נסיר בטון מבסיסי העמודים תוך שימור האלמנטים הייחודים בקארדו״

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *